Skarby starożytnej Bazylikaty w Warszawie
29 lutego 2024 roku Grupa ITALOMANIA uczestniczyła w wyjątkowym wydarzeniu kulturalnym. Włoski Instytut Kultury zaprosił nas na ciekawą wystawę, zrealizowaną w ramach programu OPOWIEŚĆ O PIĘKNIE.
29 lutego 2024 roku Grupa ITALOMANIA uczestniczyła w wyjątkowym wydarzeniu kulturalnym. Włoski Instytut Kultury zaprosił nas na ciekawą wystawę, zrealizowaną w ramach programu OPOWIEŚĆ O PIĘKNIE.
Już nie pierwszy raz Italomania skorzystała z oferty Włoskiego Instytutu Kultury w Warszawie promującego włoską kulturę w różnych jej aspektach. Czasem wśród propozycji WIK trafiają się prawdziwe „perły”. Taką ”perłą” było spotkanie poświęcone historii karnawału w Wenecji.
Ultrakatolik, gej, homofob. Światowej sławy włoski reżyser filmowy i teatralny, scenograf, producent i aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, polityk, przyjaciel Berlusconiego. Czy tyle wystarczy, by zaintrygować?
Włoski patron warszawskiej ulicy na Bemowie, syn Włocha i polskiej szlachcianki z Wilna, to wybitna postać polskiego romantyzmu, niezwykle ciekawa, barwna, której życie mogłoby posłużyć za gotowy scenariusz do filmu.
To był nasz chyba najliczniejszy wypad kulturalny, który dzięki magii kina pozwolił nam teleportować się na omawianą właśnie Sycylię, ale przedwojenną, klimatyczną i osobliwie humorystyczną.
Może to duch samego Andriollego czuwał nad rozwojem wydarzeń, dzięki którym mogłyśmy z Hanią obejrzeć w konstancińskiej Hugonówce to świetne, poruszające przedstawienie…
22 października 2023 wybraliśmy się grupowo (7 osób!) do Teatru Powszechnego na spektakl pt. „KRÓL ZWIERZĄT”, którego podstawą literacką są „Baśnie włoskie” Italo Calvino (m.in. „Król zwierząt”, „Wąż”, „Trzy psy” i „Papuga”).
14 października 2023 roku w Muzeum Literatury przy Staromiejskim Rynku po raz dziewiąty miała miejsce miła uroczystość. Spotkanie poprowadził Maciej A. Brzozowski członek Kapituły Konkursu.
Dzięki dwóm wyjątkowym wydarzeniom zorganizowanym przez Włoski Instytut Kultury mieliśmy okazję poznać z bezpośredniego przekazu historię commedia dell’arte – kolebki teatru włoskiego, jak też przeżyć cały spektakl tego gatunku.
Wygląda na to, że członkowie Italomanii zaczynają być fanami Teatru Lalka, bo kolejne przedstawienie we włoskich klimatach po „Ptaku Zielonopiórym” oczarowało nas totalnie!
Na naszym spotkaniu 18 stycznia 2023 zajęliśmy się tematem planowanym od dawna, czyli przedstawieniem sylwetki Pier Paolo Pasoliniego. Planowaliśmy omówić go w 2022 roku – roku rocznicowym (100. rocznica urodzin), ale się nie udało. Spóźniliśmy się tylko troszeczkę…
Premiera filmu „Ennio” w Polsce miała miejsce w okresie wakacji tj. 6 lipca 2022 r., ale temat krążył już wcześniej na naszych spotkaniach i wiedzieliśmy, że na ten dokument musimy wybrać się Italomanią w jak najszerszym gronie. Udało się!
Spotkanie prawdziwego HUMANISTY jest zawsze radością, tym większą, że takie spotkania nieczęsto się zdarzają. Humanisty i niezwykle ciepłego, serdecznego człowieka, życzliwego dla wszystkich, uprzejmego, uważnego…
Mistrz literatury dla dzieci i młodzieży uznawany za jednego z najważniejszych włoskich twórców XX wieku. Jego książki ciągle zachwycają aktualnością i innowacyjnym podejściem do młodego odbiorcy.
Zgodnie z końcowym oświadczeniem Komisji Stolicy Kultury, wizja Procidy zatytułowana “La cultura non isola” – Kultura nie izoluje, jest niezwykle poetyckim przekazem płynącym z maleńkiej wyspy, który może dotrzeć do wszystkich.
W bieżącym roku mija 700 lat od śmierci Dantego Alighieri. Artysta z Turynu Enrico Mazzone złożył poecie szczególny hołd ilustrując przez 5 lat „Boską komedię” na 97-metrowym zwoju papieru metodą kropkowania. Tę tytaniczną pracę ukończył 28 stycznia 2021 roku.
Polski artysta Sławomir Zubrzycki po ponad 500 latach zrekonstruował ze szkiców Leonarda da Vinci instrument wyglądem przypominający klawesyn, a brzmieniem orkiestrę smyczkową i to unikatowe dzieło jego pracy znane jest obecnie na całym świecie.
W historii muzyki są jednostki, które stanowią filary, których życie i twórczość pomagają nam nakreślić różne epoki praktyki muzycznej. Jedną z takich osób jest kompozytor Claudio Monteverdi, którego twórczość wyznacza granicę między renesansem a barokiem.
Rafael żył w epoce owładniętej obsesją poszukiwania harmonii oraz idealnego piękna. Wielu sądziło, że to właśnie on je znalazł. Jeśli uznać, że artyści dzielą się na naśladowców natury i jej poprawiaczy, Rafael bez wątpienia należał do tych drugich.
Znany tylko historykom kina i to wybiórczo, niesłusznie zapomniany, został przywrócony, a właściwie odkryty dla szerszej widowni dzięki znakomitemu dokumentalnemu filmowi Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego „Książę i dybuk” z 2017 r. polecanemu wielokrotnie na Italomanii przez Janusza, naszego znawcę…
Język włoski wspólny dla całej Italii, ten mówiony italiano standard i ten równoległy język gestów, ma swoją niezwykłą, unikatową historię narodzin, która sięga czasów Imperium Rzymskiego. Stoją za nią wielcy poeci sycylijscy i toskańscy, pisarze, ale też zwykli ludzie. Język włoski (wł. lingua italiana, italiano)…
Z okazji tegorocznych obchodów 500 rocznicy śmierci Rafaela Santi (1843-1520) w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie miało miejsce wydarzenie bez precedensu, a była nim prezentacja po raz pierwszy wszystkich dziesięciu arrasów Rafaela z watykańskiej kolekcji. Arrasy pokazywane były wcześniej, ale po kilka sztuk i tylko na…
Karnawał w Wenecji łączy się z tematem, jaki ostatnio przerabialiśmy, czyli Commedia dell’Arte, a ponieważ omawialiśmy również Verdiego i jego opery to warto odnotować ciekawostkę. Otóż wydarzeniem kulturalnym, które rozpoczynało tegoroczny karnawał była opera Giuseppe Verdiego “La Traviata” w Palazzo Barbarigo, a 14 lutego…
Do końca życia był słuchany, grany i KOCHANY przez Włochów, którzy w wielu jego tekstach odnajdywali siebie. Jego niezwykła wrażliwość na nieprawości społeczne, los ubogich i wykluczonych, wrażliwość i miłość do natury sprawiły, że na trwałe zapisał się w sercach…
Nagrodzony kilkunastominutową owacją na festiwalu w Cannes, gdzie startował w konkursie, zgłoszony do Oscarów (nie wybrany do krótkiej lisy, a nasz TAK!), obsypany wieloma nagrodami, oparty na faktach „Zdrajca” w zaskakujący, świeży sposób podejmuje temat mafii. Staje się tak za…
W ramach uroczystych obchodów 150-tej rocznicy zjednoczenia Włoch wystawiono słynne dzieło Giuseppe Verdiego “Nabucco” i stało się coś, czego nie widziano od czasów Verdiego. Dyrygent Riccardo Muti zaproponował, by pieśń chóru na bis wykonać wspólnie. Tym pomysłem dosłownie “porwał” widownię!…
Premiera, która miała się odbyć 1850 r. w Teatro la Fenice w Wenecji, została zablokowana przez austriacką cenzurę. W ramach ostrych targów i osiągniętego kompromisu przeniesiono historię z Paryża do Mantui, Sekwanę zastąpiło Lago di Mezzo, król stał się księciem,…
Żył i tworzył w trudnych czasach. Na jego oczach rodziło się państwo włoskie i był to poród bitewny, pełen nadziei, ale też gniewu i rozczarowania. Włosi walczyli o przyszłość z całą swoją południową pasją. Kiedy w 1840 roku chór niewolników…
Powstanie opery zawdzięczamy działalności grupy kompozytorów, filozofów, poetów i muzyków włoskich z końca XVI wieku, nazywanej Cameratą Florencką (Camerata Florentina) skupioną wokół mecenasa, humanisty, hrabiego Giovanniego Bardiego.
Commedia dell’Arte – typ widowiska scenicznego powstały we Włoszech, przedstawiany od połowy XVI w. do końca XVIII w. Wędrowne zespoły komediantów rozpowszechniły ten gatunek przedstawień w wielu krajach europejskich, także w Polsce.
Nasza wyprawa do Michałowic na wystawę obrazów Pauliny Kopestyńskiej i Laury Federici i odkrycie, że jest to gmina, która od 15 lat prężnie współpracuje z miasteczkiem Vico del Lazio leżącym ok. 70 km od Rzymu i która ma na swoim koncie wiele wydarzeń wynikających ze współpracy. W…