Bliskie spotkania z Commedia dell’Arte

Dzięki dwóm wyjątkowym wydarzeniom zorganizowanym przez Włoski Instytut Kultury mieliśmy okazję poznać z bezpośredniego przekazu historię commedia dell’arte – kolebki teatru włoskiego, jak też przeżyć cały spektakl tego gatunku.

Pier Paolo Pasolini subiektywnie

Na naszym spotkaniu 18 stycznia 2023 zajęliśmy się tematem planowanym od dawna, czyli przedstawieniem sylwetki Pier Paolo Pasoliniego. Planowaliśmy omówić go w 2022 roku – roku rocznicowym (100. rocznica urodzin), ale się nie udało. Spóźniliśmy się tylko troszeczkę…

Maestro Ennio Morricone

Premiera filmu „Ennio” w Polsce miała miejsce w okresie wakacji tj. 6 lipca 2022 r., ale temat krążył już wcześniej na naszych spotkaniach i wiedzieliśmy, że na ten dokument musimy wybrać się Italomanią w jak najszerszym gronie. Udało się!

Jarosław Mikołajewski – czuły narrator

Spotkanie prawdziwego HUMANISTY jest zawsze radością, tym większą, że takie spotkania nieczęsto się zdarzają. Humanisty i niezwykle ciepłego, serdecznego człowieka, życzliwego dla wszystkich, uprzejmego, uważnego…

Procida – Mała Włoska Stolica Kultury 2022

Zgodnie z końcowym oświadczeniem Komisji Stolicy Kultury, wizja Procidy zatytułowana “La cultura non isola” – Kultura nie izoluje, jest niezwykle poetyckim przekazem płynącym z maleńkiej wyspy, który może dotrzeć do wszystkich.

Enrico Mazzone - praca z publicznością

Dante Alighieri – wieczna inspiracja

W bieżącym roku mija 700 lat od śmierci Dantego Alighieri. Artysta z Turynu Enrico Mazzone złożył poecie szczególny hołd ilustrując przez 5 lat „Boską komedię” na 97-metrowym zwoju papieru metodą kropkowania. Tę tytaniczną pracę ukończył 28 stycznia 2021 roku.