Włoskie wyprawy Italomanów

Zapraszamy serdecznie na prezentację wyprawy do Lombardii, perły północnych Włoch, która urzeka połączeniem gór, jezior i uroczych miasteczek. Nie zabraknie kolorowych zdjęć i ciekawostek o lokalnych tradycjach, kulturze i przygodach naszych bohaterów😊 Wspaniałe wrażenia i emocje gwarantowane.

Skarby starożytnej Bazylikaty w Warszawie

29 lutego 2024 roku Grupa ITALOMANIA uczestniczyła w wyjątkowym wydarzeniu kulturalnym. Włoski Instytut Kultury zaprosił nas na ciekawą wystawę, zrealizowaną w ramach programu OPOWIEŚĆ O PIĘKNIE.

Karnawał wenecki w Warszawie

Już nie pierwszy raz Italomania skorzystała z oferty Włoskiego Instytutu Kultury w Warszawie promującego włoską kulturę w różnych jej aspektach. Czasem wśród propozycji WIK trafiają się prawdziwe „perły”. Taką ”perłą” było spotkanie poświęcone historii karnawału w Wenecji.

Giornata dell’Unità Nazionale e delle Forze Armate

Cmentarz Żołnierzy Włoskich poległych podczas I i II wojny światowej to wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy i ciągle niewielu mieszkańców stolicy wie o jego istnieniu. Naprawdę warto się wybrać na Bielany do tego pięknego miejsca z historią.

Król zwierząt

22 października 2023 wybraliśmy się grupowo (7 osób!) do Teatru Powszechnego na spektakl pt. „KRÓL ZWIERZĄT”, którego podstawą literacką są „Baśnie włoskie” Italo Calvino (m.in. „Król zwierząt”, „Wąż”, „Trzy psy” i „Papuga”).

Corte Polacca – Sebastiano Giorgi

5 października we Włoskim Instytucie Kultury miała miejsce bardzo miła uroczystość: promocja książki CORTE POLACCA, której autorem jest zaprzyjaźniony z nami redaktor naczelny GAZZETTA ITALIA, Sebastiano Giorgi.

Mój Rzym – Magdaleny Wolińskiej-Riedi

26 września w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego miała miejsce prezentacja najnowszej książki Magdaleny Wolińskiej-Riedi pt. „Mój Rzym”. Spotkanie, z ramienia Wydawnictwa „Znak” prowadził Marek Zając.

Bliskie spotkania z Commedia dell’Arte

Dzięki dwóm wyjątkowym wydarzeniom zorganizowanym przez Włoski Instytut Kultury mieliśmy okazję poznać z bezpośredniego przekazu historię commedia dell’arte – kolebki teatru włoskiego, jak też przeżyć cały spektakl tego gatunku.

Złoty medal dla Jarosława Mikołajewskiego

ITALOMANIA miała niezwykłą przyjemność i zaszczyt uczestniczyć w Uroczystości przyznania złotego medalu pierwszej klasy Jarosławowi Mikołajewskiemu przez Towarzystwo Dante Alighieri w Warszawie.

Druga wyprawa Italomaniaków do Apulii

Zapraszamy serdecznie na relację z naszej wyczekiwanej przez trzy lata, drugiej wiosennej wyprawy na Południe Włoch tj. do pokochanej przez nas Apulii. Chcemy podzielić się przeżyciami, urzekającymi widokami i wspomnieniami pełnymi emocji.

Święto Sił Zbrojnych i Jedności Narodowej

Od roku czekaliśmy na ten dzień tj. wizytę Italomanii na Włoskim Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Bielanach i uroczyste obchody Święta Włoskich Sił Zbrojnych i Jedności Narodowej, które odbywają się 4 listopada. Wzięliśmy udział w Ceremonii upamiętniającej Poległych.

Urodziny Italomanii

6 października 2022 r. Grupa ITALOMANIA obchodziła swoje piąte urodziny. Było to dla nas wielkie wydarzenie i niezwykle ważna uroczystość! Grupa zawiązała się w 2016 roku, ale miała rok (pandemiczny) przerwy w zajęciach.

Maestro Ennio Morricone

Premiera filmu „Ennio” w Polsce miała miejsce w okresie wakacji tj. 6 lipca 2022 r., ale temat krążył już wcześniej na naszych spotkaniach i wiedzieliśmy, że na ten dokument musimy wybrać się Italomanią w jak najszerszym gronie. Udało się!

Łódź z IL VOLO

Tak jak Maja napisała na WhatsAppie – ta łódzka impreza to było coś rzeczywiście WYJĄTKOWEGO!!! Bo nie dosyć, że pierwszy raz byliśmy na koncercie na żywo, to przecież śpiewali nasi ulubieńcy, na których czekaliśmy bardzo długie trzy lata!

Puglia 2022

Na ten wyjazd czekaliśmy długie i trudne trzy lata i wcale nie byliśmy pewni czy w związku z okolicznościami zewnętrznymi dojdzie do skutku. Doszedł szczęśliwie i przyniósł nam mnóstwo wspaniałych, ciekawych wrażeń i przeżyć!

Lublin z Tamarą

To planowana od dawna wyprawa na jedno z największych tegorocznych wydarzeń kulturalnych, które uważa się wręcz za przełomowe wydarzenie dla świata sztuki tj. wystawę dzieł Tamary Łempickiej, ikony swoich czasów – lat 20. i 30. XX wieku.

Italomania na Cmentarzu Włoskim w Warszawie

Dobrze, że ci nieszczęśni Włosi, których zły los przywiódł do kraju, którego nie znali i tu dokonali żywota z dala od bliskich i swojej ukochanej, słonecznej Italii mają przynajmniej swój kawałek ziemi pod obcym niebem…

Procida – Mała Włoska Stolica Kultury 2022

Zgodnie z końcowym oświadczeniem Komisji Stolicy Kultury, wizja Procidy zatytułowana “La cultura non isola” – Kultura nie izoluje, jest niezwykle poetyckim przekazem płynącym z maleńkiej wyspy, który może dotrzeć do wszystkich.

Włosi mistrzami Europy

Daliście nam piękne widowisko, wspaniałe emocje i w pełni zasłużyliście na tytuł najlepszych w Europie!!! Complimenti!!!!!

Śladami tych, którzy pozostali tu na zawsze

To, że tu byli, żyli, działali, to wiemy od zawsze. To, jaki ślad po sobie zostawili wiemy od czasów naszych spotkań i szczególnego zainteresowania Italią. Teraz nadszedł czas na pogłębioną refleksję i chwilę zadumy nad miejscami ich wiecznego spoczynku…

Enrico Mazzone - praca z publicznością

Dante Alighieri – wieczna inspiracja

W bieżącym roku mija 700 lat od śmierci Dantego Alighieri. Artysta z Turynu Enrico Mazzone złożył poecie szczególny hołd ilustrując przez 5 lat „Boską komedię” na 97-metrowym zwoju papieru metodą kropkowania. Tę tytaniczną pracę ukończył 28 stycznia 2021 roku.

Ti Amo Italia – piękno Włoch

Nowa inicjatywa Ferrero i Enit (włoska Narodowa Agencja Turystyczna) – “Ti Amo Italia”. Specjalna edycja 30 designerskich słoików z wybranymi 30 regionami włoskimi i wybranymi miejscowościami turystycznymi. Na etykiecie znajdzie się kod QR w którym znajduje się link do platformy…

Łódź z Italomanią bez IL VOLO

Przygodę z Łodzią, którą zawdzięczamy naszemu ulubionemu Il Volo i Januszowi, którego syn opracował listę największych atrakcji Łodzi, zaczęliśmy od Pałacu Herbsta i zgodnie z prognozami powitały nas ciężkie chmury i wiszący w powietrzu deszcz, który zresztą po wyjściu już…

Razem walczymy z koronawirusem

Ze ściśniętymi sercami oglądamy doniesienia z Italii… Mediolan… Bergamo… Kilkoro z nas zna te miejsca osobiście… Oglądamy to, co tam się teraz dzieje i trudno nam uwierzyć, że to się dzieje naprawdę… Miotamy się w bezsilności i bezradności. Jedyne, co…

Bella Ciao – na Piazza della Repubblica

Zgromadzenie jakie odbyło się 1 grudnia 2019 r. we Florencji i niesamowity wspólny śpiew partyzanckiej pieśni “Bella Ciao” w wykonaniu czterdziestu tysięcy mieszkańców na Piazza della Repubblica.