Puglia 2022

Na ten wyjazd czekaliśmy długie i trudne trzy lata i wcale nie byliśmy pewni czy w związku z okolicznościami zewnętrznymi dojdzie do skutku. Doszedł szczęśliwie i przyniósł nam mnóstwo wspaniałych, ciekawych wrażeń i przeżyć!

Castel del Monte

Castel del Monte – wielka zagadka

Jeden z najdziwniejszych architektonicznie, a jednocześnie najbardziej zagadkowych zamków nie tylko we Włoszech, ale i na świecie. Z lotu ptaka jego idealnie symetryczna sylwetka niczym nie przypomina innych średniowiecznych zamków.

Polignano a Mare - Cala Lama Monachile

Polignano a Mare – najsłynniejsza plaża

Kiedyś była to twierdza chroniona murami zaś od strony morza klifami i skałami, w której stacjonował garnizon wojskowy dla zabezpieczenia szlaków handlowych, a dziś to perełka Adriatyku i Apulii leżąca ok. 35 km od Bari.

Grotte di Castellana

Grotte di Castellana – cud natury

Grotte di Castellana to jeden z najbardziej niezwykłych cudów natury Apulii i całych Włoch i jedna z największych atrakcji przyciągająca turystów z całego świata. Groty położone są u bram Doliny Itria, ok. 1 km od miejscowości Castellana Grotte.

Alberobello

Alberobello – miasto bajkowych trulli

Domki trulli to jeden z apulijskich skarbów wpisanych w 1996 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nazwa Alberobello pochodzi od słów: albero – drzewo i bellum – wojna, co ma swoje historyczne uzasadnienie, ponieważ dawniej mieszkańcy wytwarzali dla swoich władców…

Locorotondo zdj. Livioandronico2013 Wikimedia

Locorotondo – “okrągły blask”

Nazwa Locorotondo pochodzi od łacińskiego Locus Rotundus, czyli okrągłe miejsce. Powstało około 1000 roku i pierwotnie nosiło nazwę Casale San Giorgio, niedługo potem Casale Rotondo, następnie Luogorotondo…