Prezentacja na Italomanii sylwetki Michała Elwiro Andriollego w ramach cyklu – Włoscy patroni warszawskich ulic, wywołała niespodziewany ciąg skojarzeń i zdarzeń. Hania, będąc na zajęciach w Konstancinie, gdzie mieszka, dostała przypadkowo do ręki gazetkę, w której zauważyła informację o granym następnego dnia w Hugonówce na terenie Parku Zdrojowego przedstawieniu „Boski Elwiro”. Wiedziałam, że muszę się wybrać na to wydarzenie, chociaż ze Starej Ochoty mam kawałek drogi z dwiema przesiadkami. Powiedzieć, że było warto to mało!
8 listopada w ramach wspomnianej prezentacji opowiadałam o tym spektaklu wystawianym przez Teatr Grot z Józefowa i jego prapremierze w 2019 r. w ruinach dworku Andriollego w Mińsku Mazowieckim (dawny majątek „Stasinów”). Pokazywałam trailer zwracając uwagę na przejeżdżające w pobliżu samochody widoczne na nagraniu. Między innymi od tej coraz bardziej ruchliwej drogi uciekał Andriolli do lasów nad Świdrem. Nie przypuszczałam, że dwa i pół tygodnia później będę miała okazję nie tylko zobaczyć i przeżyć ten spektakl, ale również porozmawiać z pomysłodawcą, twórcą i odtwórcą tytułowej roli Arkadiuszem Głogowskim i dowiedzieć się np. o bluszczach obrastających ruiny, które zostały podświetlone i pięknie „zagrały” w spektaklu jako naturalna sceneria. Twórca przedstawienia, który mieszka w sąsiedztwie „Brzegów” Andriollego nad Świdrem, ulegając fascynacji szeroką działalnością artysty i wizjonera, postanowił zrobić o nim spektakl. Moja fascynacja cały czas narasta, a spektakl wybitnie się do niej przyczynił.
Sztuka zachwyciła nas ciekawą treścią, mądrą i życiową, wspaniałą grą aktorów, pomysłem inscenizacyjnym i muzyką na żywo, a także cudownym wykonaniem dwóch włoskich pieśni przez Kingę Teresę Głogowską. Przedstawienie jest bardzo ciekawie skonstruowane, bo wykorzystuje specjalnie nagrane czarno-białe sceny w stylu niemych filmów, które uzupełniają historie głównych bohaterów tj. Andriollego i jego żony Natalii. Prezentowane są również liczne ilustracje i obrazy wykonane przez Andriollego. W scenografii znalazły się elementy stylu świdermajer, którego twórcą był Andriolli. Doskonałe wrażenie robi muzyka na żywo grana osobiście przez kompozytora Filipa Matuszewskiego, mieszkańca Józefowa, absolwenta Królewskiego Konserwatorium w Hadze i skrzypaczkę Weronikę Kwiek absolwentkę Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Aktorzy i muzycy pięknie prezentują się w strojach z epoki. To jest spektakl na najwyższym poziomie!
Akcja sztuki dzieje się w 1885 r., ale w bardzo ciekawy sposób wplecione zostały najważniejsze, wcześniejsze wydarzenia z życia Andriollego, które zaważyły na rozgrywającym się dramacie małżeńskim.
Wrażenia jakie ten spektakl wywołał spowodowały u mnie potrzebę zrewidowania pomysłu na opracowanie postaci Michała Elwiro Andriollego na naszą stronę, nad czym właśnie pracuję. Poczułam, że chciałabym skupić się przede wszystkim na Andriollim jako niezwykłym człowieku, wyjątkowej osobowości, pozostawiając nieco w tle wiadomości encyklopedyczne z jego życia, a to oznacza, że czeka mnie jeszcze sporo pracy, ale i ciekawych odkryć.
Scenariusz: Bożenna Abratowska
Reżyseria i inscenizacja: Arkadiusz Głogowski, aktor (absolwent Łódzkiej Filmówki), reżyser, inscenizator, założyciel i dyrektor Teatru Grot w Józefowie
Muzyka: Filip Matuszewski (fortepian) i Weronika Kwiek (skrzypce)
Występują:
Michał Elwiro Andriolli – Arkadiusz Głogowski
Natalia Andriolli rzeźbiarka – Kinga Teresa Głogowska, aktorka, śpiewaczka, absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi, współzałożycielka Teatru Grot, wokalistka Warszawskiej Opery Kameralnej
Doktor Henryk Dobrzycki z Mieni, przyjaciel – Maurycy Wolf absolwent Warszawskiej Szkoły Filmowej
Herman Altenberg lwowski wydawca „Pana Tadeusza” – Stanisław Górka profesor, dyrektor Towarzystwa Teatralnego „Pod Górkę”
Zachęcam wszystkich serdecznie do śledzenia repertuaru Teatru Grot i polowania na sztukę „Boski Elwiro”, bo naprawdę warto dzięki niej lepiej poznać Michała Elwiro Andriollego, albo go dopiero odkryć.
Przypisy
- Plakat tytułowy – fot. Marzenna Szymańska
- https://www.facebook.com/teatrgrot/
- https://bielanski.waw.pl/spektakl-boski-elwiro/