Franco Zeffirelli – zbuntowany konformista

Ultrakatolik, gej, homofob. Światowej sławy włoski reżyser filmowy i teatralny, scenograf, producent i aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, polityk, przyjaciel Berlusconiego. Czy tyle wystarczy, by zaintrygować?

Pier Paolo Pasolini subiektywnie

Na naszym spotkaniu 18 stycznia 2023 zajęliśmy się tematem planowanym od dawna, czyli przedstawieniem sylwetki Pier Paolo Pasoliniego. Planowaliśmy omówić go w 2022 roku – roku rocznicowym (100. rocznica urodzin), ale się nie udało. Spóźniliśmy się tylko troszeczkę…

Maestro Ennio Morricone

Premiera filmu „Ennio” w Polsce miała miejsce w okresie wakacji tj. 6 lipca 2022 r., ale temat krążył już wcześniej na naszych spotkaniach i wiedzieliśmy, że na ten dokument musimy wybrać się Italomanią w jak najszerszym gronie. Udało się!

Jarosław Mikołajewski – czuły narrator

Spotkanie prawdziwego HUMANISTY jest zawsze radością, tym większą, że takie spotkania nieczęsto się zdarzają. Humanisty i niezwykle ciepłego, serdecznego człowieka, życzliwego dla wszystkich, uprzejmego, uważnego…

Claudio Monteverdi – ojciec opery

W historii muzyki są jednostki, które stanowią filary, których życie i twórczość pomagają nam nakreślić różne epoki praktyki muzycznej. Jedną z takich osób jest kompozytor Claudio Monteverdi, którego twórczość wyznacza granicę między renesansem a barokiem.

Rafael Santi – boski artysta

Rafael żył w epoce owładniętej obsesją poszukiwania harmonii oraz idealnego piękna. Wielu sądziło, że to właśnie on je znalazł. Jeśli uznać, że artyści dzielą się na naśladowców natury i jej poprawiaczy, Rafael bez wątpienia należał do tych drugich.