Na zaproszenie dyrektora Włoskiego Instytutu Kultury w Warszawie Fabio Troisi, Compagnia de Calza „I Antichi” zaproponowała 7 lutego o godzinie 18.00 wyjątkową konferencję połączoną z pokazem w strojach z epoki, zatytułowaną „Krótka niesamowita historia weneckiego karnawału”. Konferencja przygotowana została przy współudziale Gazzetta Italia, którą reprezentował redaktor naczelny Sebastiano Giorgi i artystów z Compagna de Calza „I Antichi”.
Postacie i wykonawcy:
Giacomo Casanova, narrator – Luca Colferai
Veronica Franco, kurtyzana – Crazy Cat
Cecilia Zen Tron, szlachcianka – Numa Echos
Całe wydarzenie przeniosło nas w fascynujący świat XVIII-wiecznej Wenecji. Wykład o ewolucji karnawału w Wenecji od jego początków do upadku Republiki był niezwykle ciekawy, okraszony wierszami, muzyką i obrazami z epoki i – czasem frywolnymi – żartami. Dla osób nie znających języka włoskiego, albo znających niewystarczająco, bardzo pomocne było tłumaczenie symultaniczne na język polski przy pomocy małych, indywidualnych aparatów do ucha.
Okazało się, że Compagna de Calza „I Antichi” jest ostatnim z historycznych stowarzyszeń teatralnych działających w Wenecji od XV wieku. Członkowie Compagnie de Calza od początku powstania stowarzyszeń nosili charakterystyczne rajstopy, od których wzięła się ich nazwa (calza oznacza po włosku skarpetka) i spotykali się, aby organizować rozrywki, takie jak uczty, gry, inscenizacje teatralne. Podczas corocznego karnawału w Wenecji organizowali procesje z maskami odbywające się wzdłuż kanałów, wyścigi łodzi, pozorowane bitwy morskie i przedstawienia teatralne odbywające się na pływających teatrach. Realizowali także sztuki znanych dramaturgów dla weneckiej szlachty. Angażowali najświetniejsze talenty swojej epoki: aktorów i reżyserów, muzyków i scenografów, tancerzy i akrobatów, a także malarzy i architektów.
Compagna de Calza „I Antichi” założona została wg pomysłu antykwariusza Paolo Zancopè w 1980 roku (data odrodzenia karnawału weneckiego) i składała się z członków 25 rodzin ze wszystkich klas społecznych. Bardzo prężnie działa do dziś, szczególnie podczas trwania karnawału, organizując w ciągu tych kilkudziesięciu lat niezliczoną ilość biesiad, spektakli, potyczek poetyckich, wykładów, ale przede wszystkim dostarczając rozrywki tysiącom osób, poczynając od siebie samych. “Bawić, bawiąc się” – oto motto “I Antichi”, ostatnich nadal aktywnych dziedziców Compagnie de Calza.
Wielki przeor „I Antichi” Luca Colferai jest pisarzem, poetą, dziennikarzem, wydawcą, artystą teatralnym, który od 1984 roku organizuje imprezy, wydarzenia, pokazy, występy w Wenecji i również poza nią, czego sami byliśmy świadkami.
Luca Colferai jako Giacomo Casanova przeniósł atmosferę weneckiego karnawału nad brzegi Wisły w Warszawie, która w XVIII wieku, za czasów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego była jedną z europejskich stolic kulturalnych. To był dwór, na który uczęszczali wówczas artyści i intelektualiści z całej Europy, w tym wenecki malarz Bernardo Bellotto zwany Canaletto, który spędził tam ostatnie lata swojego życia i wielki Giacomo Casanova, który w 1766 roku, wracając z dworu carycy Katarzyny Rosyjskiej, zatrzymał się w stolicy Królestwa Polskiego na prawie rok.
Luca Colferai przedstawił historię karnawału w Wenecji tłumacząc gościom m.in., że maski zawsze spełniają podwójną rolę – jedną maskę nakłada się na twarz, a drugą maskę stanowi strój określający całą postać. Noszenie maski lub kostiumu przekształca daną osobę w wyimaginowaną postać i uwalnia jej wyobraźnię. Oczywiście podczas konferencji nie mogło zabraknąć wątku Commedii dell’Arte, którą zgłębialiśmy na Italomanii już kilka lat temu, żeby potem dodatkowo przeżywać ją w różnych teatralnych odsłonach opisanych na naszej stronie.
W trakcie konferencji dowiedzieliśmy się też kilku ciekawostek np., że na ogólną liczbę 40 tys. mieszkańców ówczesnej Wenecji, oficjalnie skatalogowanych było 12 tys. kurtyzan, nie licząc wielu poza rejestrem i to obojga płci! Weneckie kurtyzany, niemające nic wspólnego z pospolitymi prostytutkami były słynne na całym świecie. To były wykształcone kobiety, często aktorki, śpiewaczki, tancerki, nierzadko poetki. Dowiedzieliśmy się również, że przez kilka wieków jedną z „atrakcji” karnawału w Wenecji było okładanie się pięściami dwóch zwalczających się w mieście frakcji, co zostało zilustrowane odpowiednimi obrazami.
Po wykładzie wygłoszonym w sali wypełnionej po brzegi widzami była możliwość porozmawiania z Casanovą i kurtyzanami.
ITALOMANIA w silnej, 14 osobowej reprezentacji, bawiła się doskonale!
Dla znających język włoski polecamy wysłuchanie i obejrzenie historii karnawału w Wenecji w wykonaniu artystów Compagnia de Calza “I Antichi”, zarejestrowanej w ubiegłym roku podczas trwania karnawału, z udziałem m.in. postaci wenecjanina Marco Polo, którego akurat niedawno Basia U. prezentowała nam bardzo ciekawie na Italomanii.
Przypisy
-
- Zdjęcie tytułowe – italomania.org
- https://iicvarsavia.esteri.it/pl/gli_eventi/calendario/compagnia-de-calza-i-antichi-breve-incredibile-storia-del-carnevale-di-venezia/
- https://en.wikipedia.org/wiki/Compagnie_della_Calza
- https://www.gazzettaitalia.pl/pl/compagnie-de-calza-prawdziwy-duch-karnawalu-weneckiego/
- https://www.iantichi.org/i-antichi-varsavia