Komaskowie – obecni, znani, nierozpoznawani

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o historii sztuki z okolic jeziora Como, która wypłynęła w świat, to koniecznie musicie ich poznać: tę grupę murarzy, kamieniarzy, architektów, tynkarzy, inżynierów, malarzy, znaną pod tajemniczą nazwą Maestri Comacini, a w Polsce pod nazwą…

Kopuła katedry Santa Maria del Fiore we Florencji

Kopuła katedry Santa Maria del Fiore we Florencji jest największą na świecie ceglaną kopułą! I jest bezsprzecznym symbolem Florencji. Włodarze miasta dokonali trafnego wyboru, Florencja zyskała kopułę przewyższającą świetnością inne i będącą przedmiotem zachwytu i dumy wielu pokoleń florentyńczyków.

Filippo Brunelleschi – wizjonerski architekt

Był przede wszystkim architektem, a poza tym złotnikiem, rzeźbiarzem, malarzem, inżynierem, matematykiem, wynalazcą – w malarstwie odkrył zasady stosowania perspektywy, co było kamieniem milowym w historii sztuki. Genialny konstruktor kopuły katedry Santa Maria del Fiore.

Castel del Monte

Castel del Monte – wielka zagadka

Jeden z najdziwniejszych architektonicznie, a jednocześnie najbardziej zagadkowych zamków nie tylko we Włoszech, ale i na świecie. Z lotu ptaka jego idealnie symetryczna sylwetka niczym nie przypomina innych średniowiecznych zamków.

Pałac w Falentach

Franciszek Maria Lanci – wszechstronny architekt

Patronem ulicy przy której mieści się Kluboteka i gdzie się spotykamy jest Franciszek (Francesco) Maria Lanci, – polski architekt pochodzenia włoskiego. Studiował architekturę w rzymskiej Akademii św. Łukasza. Otrzymał złoty medal za pracę dyplomową – projekt restauracji rzymskiego kościoła S.…