Turyński artysta Enrico Mazzone w hołdzie dla mistrza włoskiej literatury Dantego Alighieri, którego 700 rocznica śmierci mija w tym roku stworzył niezwykłe, gigantyczne dzieło ilustrując „Boską komedię” na rulonie papieru o długości 97 metrów i szerokości 4 metry. Mazzone rozpoczął swoją pracę, którą nazywa Boską Przygodą w październiku 2015 roku w Finlandii, a zakończył 28 stycznia bieżącego roku w Ravennie, w której Dante Alighieri spędził ostatnie lata swego życia i gdzie zmarł w 1321 roku. Tam jest również pochowany.
Antresola Mercato Coperto (zadaszony targ) w Ravennie, na której Mazzone kończył swoje unikatowe na skalę światową dzieło, znajduje się w historycznym centrum miasta, gdzie od średniowiecza odbywały się targi spożywcze, rybne i tak jest do dzisiaj w jego parterowej części, natomiast górna kondygnacja to przestrzeń dla wydarzeń i działań kulturalnych. To miejsce pełne życia dało możliwość udostępnienia pracy artysty miastu i odwiedzającym, przykuło uwagę mediów i instytucji, ale także studentów, gości i pasjonatów sztuki.
Cała historia zaczęła się od tego, że Enrico Mazzone dostał od fińskiej papierni w Raumie, gdzie mieszkał i działał artystycznie z dużymi sukcesami ponad 5 lat, ogromny rulon papieru (388 m² i 240 kg wagi). “Kiedy podarowano mi ten olbrzymi zwój papieru, nie miałem jasnego pomysłu, jak mogę go wykorzystać” – przyznał Mazzone. Okazało się, że podczas pobytu na Północy – w Finlandii zaczął czuć się jak Dante na wygnaniu, daleko od swoich ojczystych stron i to go zainspirowało do pracy. Zaczął niezwykle skrupulatnie czytać każdy wers “Boskiej komedii”, tego arcydzieła literatury włoskiej. Artysta powiedział: „Całość jest wiernym odzwierciedleniem moich uczuć, przeniesionych na kartkę poprzez kropki”.
Leżąc na brzuchu przez 10 – 14 godzin dziennie i posługując się ołówkiem stosował technikę kropkowania, która przypomina litografie. Mazzone: „Litografie późnośredniowieczne i gotyckie, ich kompendium bytów i bestiariuszy zawsze powodowały we mnie wielki ekstatyczny wpływ, fascynację, która rośnie, gdy tylko zastanawiam się nad cierpliwością, skrupulatnością, doskonałą syntezą ukrytą za dziełem ”.
Zużył ok. 10 tysięcy ołówków, najpierw do wykonania szkiców na papierze formatu A3, a następnie przenosząc pomysły na rulon. Zachował na pamiątkę wszystkie końcówki ołówków tzw. ogryzki i jeszcze nie ma pomysłu co z nimi zrobić. Na pytanie co to znaczy spędzać kilkanaście godzin dziennie tworząc tysiące kropek Mazzone odpowiedział, że to jest „Przekraczanie rzeczywistości w akcie medytacji”. Ulubioną techniką Mazzone w całej jego karierze zawsze był rysunek tworzący kompozycje figuratywne, które nie są hiperrealistyczne, ale inspirowane obrazami późnego gotyku i renesansu.
Twórca przyznał, że dopadały go chwile zwątpienia, przeszedł przez różne intensywne stany emocjonalne. W niektóre dni dosłownie płakał, kiedy czuł się osamotniony ze swoim strachem, że tego nie zrobi.
Do stycznia 2020 roku Mazzone skończył rozdziały Piekło i Czyściec, które zajęły 62 metry, a ostatnie dwanaście miesięcy zajmował się Rajem. Sprowadzenie ogromnego zwoju papieru z Finlandii do Włoch przez sparaliżowaną epidemią Europę, było dla artysty wielkim wyzwaniem, ale też przygodą.
Mazzone zatytułował swoje dzieło „Rubedo” (po łacinie czerwienienie) i jak wyjaśniał, tytuł nawiązuje do ostatniej po nigredo (czernienie) i albedo (wybielanie) fazy procesu alchemicznego – Wielkiego Dzieła (Magnum Opus) i symbolizuje drogę przebytą wspólnie z Dantem. Na ostatnim fragmencie swojego dzieła autor umieścił zapisany na czerwono urywek poematu.
Trzeba przyznać, że to niewiarygodne jak po siedmiu wiekach Dante wciąż potrafi być aktualny i stanowić źródło inspiracji.
Na zlecenie Wydziału Turystyki gminy Rawenna i Laboratorio Aperto, dzieło zostało zdigitalizowane w wysokiej rozdzielczości. W lipcu ukaże się również książka o projekcie Mazzone pod redakcją dziennikarki Valerii Arnaldi, której artysta szczegółowo wyjaśnia technikę realizacji całego dzieła. Fiński reżyser Simon Bergman również zafascynował się historią Enrico Mazzone i zrealizował 90-minutowy dokument o turyńskim artyście i jego 97-metrowej rolce, w której „zatrzymał” bohaterów Boskiej Komedii.
Publiczna prezentacja najprawdopodobniej odbędzie się wiosną w Muzeum Sztuki miasta Ravenna, a w następnej kolejności w Turynie, rodzinnym mieście Mazzone. Zainteresowanie różnych miast we Włoszech, ale też w Finlandii jest tak duże, że zapewne dzieło będzie prezentowane w różnych miejscach i będzie uświetniało obchody 700. rocznicy śmierci Dantego.
Przypisy
- https://www.ravennaedintorni.it/cultura/2020/03/25/enrico-mazzone-la-sua-divina-commedia-illustrata-lunga-cento-metri/
- https://kopalniawiedzy.pl/Boska-komedia-Dante-Rubedo-Enrico-Mazzone,33335
- https://www.ciaomag.com/home/enrico-mazzone
- https://www.settesere.it/it/notizie-ravenna-fino-a-gennaio-la-adivina-commediaa-di-enrico-mazzone-al-mercato-coperto-n26983.php
- https://www.rmfclassic.pl/informacje/Slowo,11/97-metrowy-komplet-ilustracji-do-Boskiej-komedii-Dantego,43441.html
- https://www.settesere.it/it/notizie-ravenna-fino-a-gennaio-la-adivina-commediaa-di-enrico-mazzone-al-mercato-coperto-n26983.php
Twórca- DANTE ALIGHIERI – niezwykły więc i hołd dla niego niezwykły!!! Zdumiewa mnie kreatywność ludzi, szaleństwo Włochów, niezwykła pracowitość i determinacja, by rozpoczęte dzieło doprowadzić do końca! Enrico Mazzone po prostu…odleciał!!! Poświęcić sześć lat swojego życia, by leżąc na brzuchu “kropkować” papier… takie historie to tylko we Włoszech!!! 😉 Podziwiam, chylę czoła, “rimango senza parole”… !!!!
Tytuł artykułu cudowny! Bo CUDEM jest to, że Dante nieprzerwanie inspiruje!!! Tak bardzo się cieszę, że w tym ważnym, rocznicowym roku, kiedy boleśnie nie możemy się spotykać, BOSKI DANTE znalazł swoje miejsce na naszej stronie!!! Wyrazy uznania dla Autorki!!!! 😀