Ten wyjątkowy periodyk wydawany od 2010 r. pojawiał się na naszych spotkaniach Italomanii od kilku lat, a dokładnie od października 2018 r., kiedy Beatka przedstawiła nam dwujęzyczny magazyn polsko-włoski „Gazzetta Italia”, który jest dwumiesięcznikiem i można go kupić w Empiku, bo pismo wydawane jest w wersji papierowej, ale też online. Świetna szata graficzna, duży format A4, ciekawe artykuły o różnej tematyce to przepustka do poznania prawdziwego oblicza Włoch, jak pisze o swoim piśmie redakcja.
Kilka miesięcy później Janusz zaskoczył nas propozycją spaceru po Bari z „Gazzetta Italia”. Rozdał wszystkim kolorowe mapy i przemierzaliśmy uliczki od Via Sparano da Bari przez Via Domenica Nicolai smakując lody, mijając historyczne obiekty jak Teatro Margherita, Castello Normanno Svevo czy Basilica di San Nicola, a ponieważ na wiosnę 2019 r. wybieraliśmy się do Apulii i mieliśmy lądować i wracać z Bari i oczywiście zwiedzać stolicę Apulii, więc ten wirtualny spacer inspirowany artykułem w „Gazzetta Italia” był doskonałym wstępem do późniejszych przeżyć na żywo.
W związku z tym, że na Italomanii stopniowo rodził się pomysł omawiania i prezentacji różnych cykli tematycznych takich jak np. regiony Włoch, święci we Włoszech, włoskie opery czy włoscy patroni warszawskich ulic, to właśnie w ramach tego ostatniego cyklu Franek zaprezentował nam Antoniego Corazziego. Pisząc potem relację z tego spotkania trafiłam na YouTube na film z Sebastiano Giorgi twórcą i redaktorem naczelnym „Gazzetta Italia”, który oprowadzał po Warszawie śladami Corazziego opowiadając bardzo ciekawe historie o tym niezwykle zasłużonym dla stolicy architekcie i robił to z pasją tak jak wszystko, czym się zajmuje. Okazało się, że takich ciekawych oprowadzań w ramach cyklu Włoska Warszawa realizowanego przez redakcję „Gazzetta Italia” i wenecjanina Sebastiano Giorgi mieszkającego w Warszawie, jest więcej i naprawdę warto się z nimi zapoznać.
Dwie największe pasje Sebastiano Giorgi to dziennikarstwo i podróże i ta druga pasja zawiodła go do Polski, która od razu zdobyła serce tego Włocha z Wenecji, a nasza stolica okazała się miastem, w którym znalazł swoje miejsce. Bardzo ciekawie opowiada o swojej historii, o tęsknotach, o Weneckim Lwie, którego przywrócił na Rynek Starego Miasta w 2015 r. po trzech latach starań, a kopię wykonał wenecki rzeźbiarz Giovanni Giusto, o różnicach między Wenecją i Warszawą, między Włochami i Polską. Na pytanie o ulubione słowo w języku polskim odpowiedział: zadowolony.
W 2015 roku, z okazji jubileuszu pięciolecia istnienia „Gazzetty Italia”, redaktor naczelny magazynu Sebastiano Giorgi postanowił stworzyć nagrodę dedykowaną osobom, które w swojej karierze zawodowej znacząco przyczyniły się do utrzymywania stosunków włosko-polskich na wysokim poziomie. Pomysł od razu zyskał uznanie Ambasady Włoskiej w Warszawie oraz innych instytucji włoskich w Polsce. Wyróżnienie Premio Gazzetta Italia jest przyznawane podczas uroczystej gali, niezwykle prestiżowego wydarzenia, w którym uczestniczą reprezentanci licznych instytucji, świata kulturalnego, artystycznego i przedsiębiorczego Włochów w Polsce oraz Polaków związanych z Bel Paese. Jest to wydarzenie towarzyskie we włoskim stylu, łączące kulturę, pokazy mody, spotkania ze znanymi osobistościami, muzykę na żywo i dobre jedzenie, a wszystko to w swobodnej i nieformalnej atmosferze. Nagrody dostali m.in. Tessa Capponi-Borawska historyczka, wykładowczyni, pisarka, Jaś Gawroński dziennikarz, pisarz, Jerzy Stuhr aktor, reżyser, Grażyna Torbicka dziennikarka, Jarosław Mikołajewski poeta, pisarz, dramaturg, italianista, Jacek Pałasiński dziennikarz, Krzysztof Zanussi reżyser, Zbigniew Boniek piłkarz, Renato Rizzi architekt, Alessandro Gassman aktor, Alessandro Biasi projektant mody.
Tematyka poruszana w Gazzetta Italia jest bardzo różnorodna i ciekawa: kultura, moda, sport, motoryzacja, historia, biznes, polityka, podróże, zdrowie, kuchnia, etymologia, język, o czym świadczą choćby okładki numerów czasopisma na przestrzeni lat. Gdyby ktoś, korzystając z internetowej wersji pisma, chciał przy okazji poćwiczyć język włoski, to każdą stronę i każdy artykuł może przerzucić na włoski klikając na górze strony w symbol flagi włoskiej albo wrócić na język polski klikając we flagę polską.
Przypisy
- Zdjęcie tytułowe – https://www.facebook.com/gazzettaitalia/
- https://www.gazzettaitalia.pl/pl/nagroda-gazzetta-italia/informacje/
- https://www.gazzettaitalia.pl/pl/produkt/gazzetta-italia-77-wydanie-papierowe/
7 komentarzy