Wyraz “Lente”, oznacza po łacinie “powoli”, co współgra z włoskim lentamente i oddaje ducha magazynu i całego szerszego projektu jakim jest „Lente”, a niezwykłym Dobrym Duchem całego przedsięwzięcia jest jego pomysłodawczyni i redaktorka naczelna Julia Wollner.
Projekt “Lente” tworzy razem z Julią Wollner wspaniałe zaprzyjaźnione redakcyjne grono – Renia Respondek, Paulina Ostrowska, Maria Bulikowska i Natalia Olbińska. Projekt obejmuje pięknie wydane publikacje papierowe, stronę internetową wraz ze sklepem wypełnionym ciekawymi produktami, a także imprezy i spotkania kulturalne.
Festina lente – spiesz się powoli to powiedzenie, oksymoron którego miłośniczką jest Julia Wollner, bo zawiera w sobie kontrast i on właśnie jest kwintesencją Śródziemnomorza, w tym także Italii. To połączenie pędu z potrzebą zwolnienia, nowoczesności z tradycją i młodości ze statecznością. Lente w językach romańskich oznacza też soczewkę, lupę, czyli sugeruje jakieś skupienie, koncentrację i kojarzy się ze świadomością siebie.
„Inspirujemy do zwolnienia, porzucenia pędu codzienności. Zgodnie z dewizą rzymskiego cesarza Augusta, chcemy się spieszyć, żyjąc intensywnie, ale powoli, smakując każdą chwilę”.
W artykule „Śródziemnomorska podróż, która zmieniła moje życie” Julia Wollner napisała coś, co jest nam szczególnie bliskie: „Do dzisiaj także zajmuję się zawodowo przede wszystkim kulturą włoską i to do Italii jeżdżę szczególnie chętnie. Myślę, że w sumie byłam tam już kilkaset razy…”
Nasz pierwszy, poniekąd bezpośredni kontakt z italianistką Julią Wollner miał miejsce 24 marca 2018 r. podczas spotkania w “Antich Caffe” z Tessą Capponi-Borawską współautorką przekładu kulinarnej biblii “Włoska sztuka dobrego gotowania” Pellegrino Artusi, którą omawialiśmy wcześniej na Italomanii i którą polecamy na naszej stronie. Potem na przestrzeni kilku lat mieliśmy przyjemność uczestniczyć w uroczystościach wręczania Nagrody Literackiej im. Leopolda Staffa również w „Antich Caffe” oraz w Muzeum Literatury. Uroczystości prowadziła Julia Wollner jak zawsze z promiennym uśmiechem i wielkim wdziękiem. Nagrodę w 2015 r. stworzył Jarosław Mikołajewski, a przyznawana jest corocznie za wybitne osiągnięcia naukowe, translatorskie i popularyzatorskie związane z kulturą włoską.
To w Muzeum Literatury stosunkowo niedawno, bo 22 października 2022 r. mieliśmy pierwszą możliwość bezpośredniego kontaktu z redaktorką naczelną „Lente” z okazji VIII już edycji Nagrody Literackiej im. Leopolda Staffa. Po zakończeniu oficjalnej części mogliśmy przedstawić się osobiście, porozmawiać i zaprosić do nas na środowe spotkania Italomanii przy Lanciego 13 w Klubotece. Julia Wollner rzuciła hasło: a może umówimy się gdzieś na kawę i żałowaliśmy potem bardzo, że od razu nie podchwyciliśmy tej propozycji, ale mamy nadzieję, że kiedyś będzie szansa na takie nieformalne spotkanie.
Drugą okazją do chwili rozmowy była wyjątkowa uroczystość przyznania przez reaktywowane po wielu latach Towarzystwo Dante Alighieri w Warszawie (Societa Dante Alighieri Varsavia) złotego medalu pierwszej klasy Jarosławowi Mikołajewskiemu. Uroczystość odbyła się 6 grudnia 2022 r. w Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie.
Wracając jednak do głównego tematu, to historię obecnego magazynu „Lente” Julia Wollner zaczęła tworzyć w 2012 r. zakładając kwartalnik „La Rivista” w całości poświęcony kulturze włoskiej, którego była redaktorką naczelną przez cztery lata. Jak przystało na tematykę magazynu, był on wydawany z zachowaniem najwyższej jakości, pięknie opracowany graficznie, fotograficznie i przede wszystkim zawierał niezwykle inspirujące, ciekawe, ponadczasowe, świetnie napisane artykuły – napisane z pasją!
Później ten projekt rozszerzył się i zachowując wszelkie atrybuty pierwowzoru, przekształcił się w 2016 r. w Śródziemnomorski Magazyn „Lente”, który stał się kopalnią wiedzy o Śródziemnomorzu jako pojęciu geograficznym, ale też, a może bardziej kulturze, mentalności i stylu życia. Tym wszystkim dzieli się z czytelnikami nie tylko Julia Wollner i redakcyjne grono, ale też wielu współpracujących z magazynem dziennikarzy m.in. italianistka Anna Osmólska-Mętrak, którą znamy z Accademii Włoskiego Kina i wspomnianej Nagrody Literackiej im. Leopolda Staffa, ponieważ jest członkiem Kapituły podobnie jak redaktorka naczelna „Lente” i oczywiście pomysłodawca Jarosław Mikołajewski, który Kapitule przewodniczy.
Magazyn wielokrotnie był dla nas źródłem wiedzy potrzebnej do zagadnień, jakimi zajmowaliśmy się na Italomanii. Spektrum tematów jakie proponuje jest naprawdę imponujące, bo obejmuje historię, kulturę, wybrane oryginalne atrakcje turystyczne, styl życia, polecane bardzo ciekawe książki, ludzi, kuchnię, a nawet rośliny.
Na stronie można posłuchać bardzo interesujących podcastów o kulturze śródziemnomorskiej m.in. „Dom jest tam, gdzie moje książki”, „O pięknych zapachach”, „Dom – o językach”, „Dom – wokół stołu” czy „Czas na prezenty” odpowiadający na pytania: Czy prezenty to wynalazek śródziemnomorski? W jaki sposób Morze Śródziemne uczy nas, by celebrować wdzięczność? Przy jakich okazjach podarunki ofiarowali sobie starożytni mieszkańcy Południa, a przy jakich robią to dzisiaj? Kiedy prezentów oczekują dzieci we Włoszech, Grecji czy Izraelu?
W kwestii prezentów warto zaznaczyć, że „Lente” prowadzi również sklep śródziemnomorski z bardzo oryginalnymi produktami, z których wiele jest trudno dostępnych lub zupełnie niedostępnych w Polsce. Wśród nich są: biżuteria np. pachnące naszyjniki i bransoletki, breloczki, porcelana, sztućce, herbaty, pyszne kawy, tygielki do sporządzania kawy po turecku, kosmetyki, świece, skarpetki, a nawet neapolitańskie papryczki do dekoracji i są też ciekawe, niepowtarzalne zestawy prezentowe.
Oczywiście są starannie wybrane interesujące książki, oryginalne notesy. Bardzo ciekawą propozycją są tematyczne, włoskie książki do pisania wydawane przez wydawnictwo Austeria, które są formą notesu ilustrowanego pięknymi zdjęciami i ciekawymi cytatami.
Mieszkańcy Warszawy i okolic mogą odbierać zamówione pozycje bezpośrednio w maleńkiej klimatycznej kawiarni CoPhi przy ul. Hożej 58/60 (najlepsza kawa w stolicy – nagroda Warsaw Insider), sąsiadującej z siedzibą redakcji magazynu „Lente” i prowadzonej przez Uri Wollnera męża Julii, wyjątkowego znawcę wszelkich niuansów dotyczących parzenia i picia kawy. Jak mówi ten wielki smakosz kawy, ale też wielbiciel starych zegarków: „Głównymi czynnikami wpływającymi na smak kawy są: świeżość, poziom i styl wypalenia, zmielenie, jakość wody oraz jej temperatura, stosunek kawy do wody i oczywiście metoda parzenia, filtry oraz – nie zapominajmy – czas…”
W redakcji zakupić można ich własne publikacje, E-booki oraz książki innych wydawnictw (o tematyce śródziemnomorskiej), napić się doskonałej kawy i wziąć udział w organizowanych przez redakcję imprezach kulturalnych. Wymagane jednak jest wcześniejsze umówienie się drogą mailową info@lente-magazyn.com lub przez profil na Facebooku.
Trzeba koniecznie podkreślić, że wszystkie zdjęcia prezentowane na stronie, a przedstawiające książki czy upominki są urzekające – wyjątkowo starannie, pięknie zaaranżowane oczywiście w śródziemnomorskim duchu!
W takim też niespiesznym duchu trzeba delektować się wszystkim, co oferuje nam „Lente”, jego redaktorka naczelna Julia Wollner i wszyscy współtworzący ten unikatowy magazyn.
Przypisy
- Zdjęcie tytułowe – https://lente-magazyn.com/
- https://lente-magazyn.com/
- https://ch24.pl/moj-zegarek-moja-pasja-zenith-el-primero-a386-i-uri-wollner/