24 czerwca 2024 roku Włoski Instytut Kultury zapewnił nam kolejną atrakcję: promocję książki Piotra Kępińskiego pt. RZYM. MIASTO NAD MIASTAMI. Spotkanie prowadził Piotr Kieżun. Trzeba tu nadmienić, że Dyrektor WIK, pan Fabio Troisi, jest rzymianinem, więc dla niego to spotkanie miało szczególny wydźwięk emocjonalny 😊
Przypuszczaliśmy, że będzie wielu chętnych, więc nasza Grupa w silnej reprezentacji 10 osób zjawiła się na tyle wcześnie, by zająć bardzo dobre miejsca. Wszyscy oczywiście mieliśmy nasz wyróżnik, czyli przypinkę ITALOMANII. Jedna z siedzących obok pań wyraziła pragnienie posiadania takowej, ale musiałam odmówić, bo przecież przypinka jest tylko dla członków Grupy. Pani jednak została podarowana nasza wizytówka – będzie mogła zapoznać się z nami wchodząc na naszą stronę www 😉
Jeszcze przed rozpoczęciem spotkania zagadnęłam Sebastiano, zaprzyjaźnionego z nami redaktora naczelnego GAZZETTA ITALIA, o ewentualną wspólną debatę na temat Wenecji (Sebastiano jest wenecjaninem). Wyraził zgodę i chyba się ucieszył!
Spotkanie z Piotrem Kępińskim było oczywiście ciekawe, ale tego się spodziewaliśmy. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że Autor dopiero co skończył 60 lat i że jego partnerką życiową, którą poślubi w przyszłym miesiącu, jest Pani Laura Ranalli. Informacja o ślubie zebrała gromkie brawa zgromadzonych.
Basia zrobiła następujące notatki:
- Piotr Kępiński zalicza Rzym do Południa jeśli chodzi o mentalność mieszkańców. Mieszka w Rzymie wraz ze swoją partnerką od 10 lat, dotarł tam w wieku lat 50 i to właśnie Laura Ranalli natchnęła go do pisania książek o Rzymie, o Włoszech.
- Zapytany przez Piotra Kieżuna o kolory Rzymu odpowiedział, że Rzym to połączenie czerwieni pompejańskiej z przybrudzoną żółcią i trawertynem.
- Rzym jest bardzo zielonym miastem, ma wiele parków, to chyba trzecie w Europie miasto z taką ilością zieleni.
- Warszawiacy są inkluzywni podobnie jak Rzymianie.
- W porównaniu z paskudnymi kelnerami francuskimi, rzymscy zyskują przy bliższym poznaniu, chociaż też są trochę zarozumialcami (tak pisze Piovene)😉
- Z opowieści o faszystowskiej architekturze Rzymu dowiedzieliśmy się, że Mussolini był pasjonatem architektury i trochę się na niej znał.
- Pytany o imigrantów w Rzymie, Piotr Kępiński powiedział, że Banglijczycy i Filipińczycy zasymilowali się tak, jak Wietnamczycy w Warszawie, nie ma z nimi problemów. Natomiast władze Rzymu mają problem z Romami.
- W książce pojawiają się Pier Paolo Pasolini i Alberto Moravia. Książka jest bogato ilustrowana świetnymi zdjęciami.
- Kępiński nie jest italianistą i niechętnie wypowiada się o współczesnej literaturze włoskiej.
- Jeden z rozdziałów książki poświęcony został SPELACCHIO – okropnej choince z 2017 roku, która wzbudziła emocje w całym świecie!
- Głos z sali: Włosi mają zdolność obracania problemów w dobre strony, my natomiast zacietrzewiamy się natychmiast, gdy coś jest nie tak.
- W czasie pandemii Włosi okazali się zdumiewająco zdyscyplinowani. Przytoczył przykład swojej sąsiadki, która poszła wyrzucić śmieci i zapomniała napisać na karteczce, w jakim celu wychodzi z mieszkania (taki był wymóg formalny). Bez szemrania zapłaciła 200 euro kary.
- Po publikacji jego książki „Szczury z Via Veneto” Włosi bardzo się oburzali na ten tytuł i to niezwykle emocjonalnie.
- W Rzymie jada się flaki, podobnie jak w Warszawie. Kępiński najbardziej lubi karczochy i kwiaty cukinii (w cieście?)
- Podoba mu się bryła Muzeum Sztuki Współczesnej obok PKiN.
- Na pytanie o sztukę współczesną Włoch odesłał do Fabia Troisi, natomiast podoba mu się Muzeum Sztuki Współczesnej w Rzymie zaprojektowane przez Hadid. Ma świetną bryłę!
- Mieszka w dzielnicy Flamingo.
Po opowieściach o Rzymie i życiu w tym mieście, po pytaniach publiczności (jedno pytanie, o zasadność odbudowy Pałacu Saskiego, zadał nasz Franek i okazało się, że Kępiński jest przeciwny podobnie jak autor pytania), ustawiła się długa kolejka po autografy i dedykacje. Staliśmy w niej i my! 😊
To była kolejna udana impreza we Włoskim Instytucie Kultury.
Doceniamy to, co WIK robi dla mieszkańców Warszawy i cieszymy się, że pod kierownictwem pana Fabio Troisi jest tyle ciekawych wydarzeń i inicjatyw. Korzystamy, gdy tylko możemy i jesteśmy bardzo wdzięczni!!!