Postanowiliśmy zająć się tematem alkoholowym czyli najbardziej znanymi trunkami produkowanymi we Włoszech, a ponieważ w tej dziedzinie zwykle to mężczyźni są znawcami, Janusz podjął się zapoznania nas na początek z likierem Strega. I od razu na dzień dobry zaskoczył nas, kiedy okazało się, że najbardziej prestiżowa włoska nagroda literacka przyznawana corocznie od 1947 r. czyli Premio Strega pochodzi od likieru Strega, ponieważ to właśnie produkująca go firma była pierwszym fundatorem nagrody. Nagrodę przyznaje się za konkretne dzieło, biorąc pod uwagę tylko prozę. W ubiegłym roku tj. 2018 otrzymała ją urodzona w Niemczech pisarka polskiego pochodzenia, Helena Janeczek, która mieszka we Włoszech od ponad 30 lat, pisze po włosku i to jest pierwsza od 15 lat kobieta uhonorowana tą nagrodą. Na zdjęciu zwyciężczyni z butlą likieru w ręku, a obok tablica z punktacją.
Pisarka została nagrodzona za książkę “Dziewczyna z Leicą” (La ragazza con la Leica), opowiadającą o niemieckiej fotografce Gerdzie Taro (1910-1937), urodzonej w rodzinie polskich Żydów. Zmarła z ran odniesionych w wypadku na froncie podczas hiszpańskiej wojny domowej. Przeszła do historii jako pierwsza reporterka, która zginęła na froncie w czasie pracy. Dziewczyna z Leicą to szósta książka Janeczek, mieszkającej we Włoszech od ponad 30 lat. W 2010 roku wydała powieść Jaskółki z Monte Cassino, która przedstawia historię walk o wzgórze z udziałem żołnierzy z kilku kontynentów: Polaków, Amerykanów, Anglików, Hindusów, Nepalczyków i Maorysów z Nowej Zelandii.
“Jako córka tych, którzy zabrali Polskę w sercu, wzruszam się, kiedy słyszę Chopina. Pewną polskość dalej w sobie noszę” – stwierdziła. Książka nie została jeszcze wydana w Polsce, ale w związku z nagrodą zainteresowanie jest bardzo duże i jest nadzieja, że znajdzie wydawcę.
A co do samego Liquore Strega (40%) produkowanego wg tajnej receptury z ponad 70 różnych ziół i aromatów, zwanego likierem czarownic, ponieważ strega po włosku to czarownica, to mało jest na świecie barów i restauracji, w których nie stałaby na półce ta charakterystyczna butelka.
Liquore Strega to jeden z najsłynniejszych i najbardziej klasycznych likierów świata.
Jego niezwykły żółty kolor pochodzi od dodawanego doń szafranu i właśnie intensywny korzenny zapach likieru bierze się z szafranu, ale też z cynamonu i lukrecji. Do jego produkcji używany jest: piołun, owoc jałowca, angelica (arcydzięgiel), gałka muszkatołowa i mirra. Wyjątkowe jest to, że różnych mieszanek nie destyluje się osobno, ale najpierw miesza wszystkie zioła we właściwych proporcjach, a następnie maceruje w spirytusie i destyluje całość w alembikach.
Z kolei wspomniany szafran zalewa się alkoholem i dodaje do destylatu na końcu, by uzyskać zawsze taką samą barwę. Ale zanim to nastąpi, destylat leżakuje jeszcze przez mniej więcej sześć miesięcy w zamkniętych dębowych kadziach.
Strega idealnie smakuje jako digestif lub składnik koktajli, a także jako dodatek do lodów i kawy. Jest to ekskluzywny, najlepszy i najdroższy likier. Przy okazji wyjaśnienie – digestivo (pl. digestif) to włoski napój ułatwiający trawienie serwowany na zakończenie obfitych posiłków. Najczęściej jest to likier ziołowy, nalewka lub wódka na bazie alkoholu.
Historia produkcji likieru Strega ma swoje początki w 1860 r. w Benevento (pl. Benewent) i jak to często bywa, jest to historia rodzinna kultywowana do dziś przez szóstą już generację rodziny Alberti. Carmine Vincenzo Alberti i jego syn Giuseppe Alberti rozpoczęli w Benevento produkcję likieru i to ojciec Vincenzo Alberti wymyślił nazwę Strega tj. czarownica, bo skojarzenie z legendą miasta było oczywiste, a wyjaśnienie legendy nieco niżej. Po śmierci Giuseppe Albertiego w 1894 roku jego czterej synowie Ugo, Vincenzo, Francesco i Luigi przejęli produkcję. Główna siedziba firmy i produkcja mieści się nieprzerwanie w historycznym centrum miasta naprzeciwko dworca kolejowego otwartego w 1868 r.
Benevento to miasto leżące na włoskim południu, ok. 90 km od Neapolu. Miało ono kiedyś bardzo złą sławę, bo był to odpowiednik naszej Łysej Góry, gdzie swoje sabaty urządzały czarownice, ale Benevento miało od początku przewagę, bo tam na miotłach zlatywały wiedźmy z całego świata. Legenda wywodzi się z czasów germańskich barbarzyńców, z plemienia Longobardów, którzy podbili te rzymskie ziemie. Upojeni południowowłoskim mocnym winem, co rusz widzieli czarownice tańczące pod dorodnym orzechowcem z butelkami ziołowych eliksirów.
Vicenzo Alberti przysięgał do śmierci, że recepturę słynnego likieru dostał przypadkiem od jakiejś pani w pobliżu wielkiego orzechowca…
W mieście jest wiele symboli nawiązujących do koneksji z czarownicami i nawet miejscowy klub piłkarski Bevevento Calcio ma w swoim herbie czarownicę na miotle.
W kwestii tajności przepisu to Mario Tavino jest jedynym człowiekiem na świecie, który ma dziś w głowie oryginalną recepturę trunku. Jej spisana wersja znajduje się w sejfie, do którego klucz posiada jeden z potomków rodziny Alberti. Tavino musiał złożyć przysięgę, że nigdy nie zdradzi sekretu i tylko on nadzoruje przechowywanie, dozowanie i mieszanie składników we właściwych proporcjach na każdym etapie produkcji, łącznie z dojrzewaniem.
Firma Strega od początku stała się znana z kolorowych i artystycznych reklam, jakie tworzyła. Etykiety i plakaty reklamowe likieru były związane z wizerunkiem atrakcyjnej, uwodzącej i kuszącej femme fatale.
Firma Strega produkuje również markowe, znane słodycze I DOLCI ALBERTI w oryginalnych, eleganckich opakowaniach. Produkcja słodyczy wynosi około 400 ton rocznie, a Benevento jest prowincją, w której tradycyjnie produkuje się nugat i Strega również specjalizuje się w wyrobie tego pysznego deseru z miodem, orzechami, migdałami, pistacjami.
Jak piszą na swojej stronie: Nasze słodycze są wynikiem ponad stu pięćdziesięciu lat pasji, profesjonalizmu naszych mistrzów cukiernictwa i dokładnych badań rynku. Umiejętne wykonanie i wybór najlepszych surowców sprawiają, że nasze produkty są arcydziełami zgodnymi z naszą tradycją. Magia zawsze była tym, czym oddychamy w naszym laboratorium. Magia receptur starożytnej tradycji, która ujawnia swoje sekrety z pokolenia na pokolenie. Magia pomysłów, które zawsze dają nowy akcent włoskiej kreatywności i oryginalności w tym, co tworzymy.
Przypisy
1. https://www.strega.it
2. http://magazyn-kuchnia.pl/magazyn-kuchnia/1,121954,12871118,Likier_Strega__Napoj_czarownic.html?disableRedirects=true
3. https://store.strega.it/i-dolci-alberti
4. Zdjęcie tytułowe strega.it