Amaro Lucano likier ziołowy to duma południa Włoch, o czym mieliśmy okazję przekonać się 6 kwietnia 2019 r. po szczęśliwym locie do Bari, podczas kilkugodzinnego oczekiwania na lotnisku na autobus do Matery. Tam właśnie na wygodnych kanapach okupowaliśmy bar w Bari (Bar… wzięty!). Skojarzenie z sienkiewiczowskim hasłem z „Ogniem i mieczem” nie było przypadkowe, ponieważ przed wyjazdem omawialiśmy królową Bonę pochowaną w Bazylice Św. Mikołaja w Bari. Bona, po zakupieniu miejscowości Rów i okolicznych wiosek w 1537 r. zmieniła nazwę na Bar, na pamiątkę swego dziedzicznego księstwa Bari we Włoszech.
Obawialiśmy się tego siedzenia i czekania, a tymczasem odkryty w pobliżu punkt dostawczy Amaro Lucano (oficjalnie Informacja Turystyczna), o którym to likierze wspominaliśmy podczas Italomanii przed wyjazdem, dostarczył nam mnóstwo radości! Wycieczki do pana w IT stały się główną atrakcją naszego oczekiwania i panu było raczej obojętne ile buteleczek wyniesiemy (to myśmy się krępowali), bo kiedy zauważył wyraźny ubytek, wyciągał nowy zapas, a my z powtarzanym buongiorno udawaliśmy, że jesteśmy pierwszy raz 🙂 Oczywiście była degustacja wielokrotna! W drodze powrotnej pani nie była już taka hojna: jedna buteleczka tylko za podanie adresu do marketingowego maila…
Jeśli chodzi o historię produkcji tego likieru to receptura sięga średniowiecza, a produkcję w 1894 roku w regionie Basilicata (w starożytności Lucania – Levkanía) zaczął Pasquale Vena, cukiernik, który zmieszał ponad 30 ziół rosnących wyłącznie na terenie Włoch i uzyskał mocny i zrównoważony smak. Od 1894 roku do dziś historia Amaro Lucano jest ściśle powiązana z historią rodziny Vena. Zaczyna się od fabryki ciastek Cavalier Pasquale Vena i trwa do obecnej chwili funkcjonowania firmy, zarządzanej przez czwarte pokolenie rodziny, która z pasją, determinacją i autentycznością produkuje cenny likier. Tajny przepis jest przekazywany z pokolenia na pokolenie w rodzinie Vena. Zaledwie sześć lat od rozpoczęcia produkcji, Amaro Lucano zyskało sławę w całym Królestwie Włoch po tym, jak rodzina Vena w 1900 r. stała się oficjalnym dostawcą Amaro Lucano do Domu Sabaudii, którego herb pojawia się na etykiecie.
W latach 70. rodzina Vena zaczęła również produkować inne napoje alkoholowe pod nazwą „Lucano”, takie jak odmiany Lucano Sambuca, Lucano Limoncello, Lucano Caffè, a także czekoladki z likierem.
Przypisy
1. https://www.amarolucano.it
2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_w_Barze
3. https://metismagazine.com/2017/03/03/la-donna-simbolo-dellamaro-lucano-di-chi-si-tratta/
4. Zdjęcie tytułowe amarolucano.it
1 komentarz